Enfant terrible 70

Datum: 01. 05. 2021

Kdo je Roman Khaur? Enfant terrible českého golfu na přelomu století. Před rokem 1989 působil v rakouském Litschau a jako první si uvědomil, že na české straně pohraničí, za dráty,  je stejný charakter krajiny jako v Haugschlagu, který je považován za jedno z nejlepších rakouských golfových hřišť.

To byl ten impuls dalších aktivit. Do bývalého pohraničního pásma umístit golfové hřiště, to bylo zvláště drzé a odvážné a vyvolalo třenice se všemi ekologickými aktivisty, zvláště při existenci jen čtyř osmnáctijamkových hřišť v ČR.

Uvažovat o budoucím komplexu navazujících resortů s rakouským Haugschlagem a Litschau bylo čirým bláznovstvím a největší „peckou“ měla být jamka za Balkovým rybníkem, na rakouské straně. Tady již naskakovaly pupínky nejen „zeleným“, ale celé golfové enklávě, státní správě, atd., protože jsme nebyli v EU, ani v „Schengenu“ a těch 170 m přes vodu by vyžadovalo doprovod celní stráže.

To se nepodařilo prosadit, projekt musel být upraven a tak dnes hřiště končí na linii „drátěné hranice“, která se po Helsinkách 1972 posunula více do vnitrozemí. 

První veřejné hřiště v ČR bylo zprovozněno v r. 2000 a stále je jednou z nejlepších akademií v ČR.  Nastavení cenových relací na princip pay & play“/zaplať a hraj bylo v Čechách novum a cenová úroveň svojí vstřícností vyrážela jiným dech.  

V r. 2004 bylo otevřeno druhé hřiště, 18 jamek Mnichu a tak vznikl v rozpětí do 10 km obrovský resort 81 jamek (9+18 v N. Bystřici, 2x18 Haugschlag a 18 Litschau) a tím se současně otevřel projekt „Golfregion Česká Kanada – Waldviertel“, základ pozdějšího „Heart of Golf“

81 jamek na dlani, vytvoření seskupení více golfových hřišť, dostupných z jednoho ubytovacího místa bylo a stále je unikátní. N.Bystřice otevřela golfový boom v ČR, do vědomí golfové veřejnosti a historie domácího golfu se NO-BY zapsala výrazným písmem, jakož i do rozvoje regionu.

 

Z úvodního slova 13.11.1999: 

„Význam golfu pro region bude teprve v budoucím  čase doceněn“. Tímto hřištěm dotváříme seskupení golfových hřišť s rakouskou stranou na 81 golfových jamek na dlani a tuto symbiozu českého a rakouského golfresortu  doprovází mnoho dalších společných prvků.

Od skvělé přírodní scenérie, přes hustou síť cyklotras, množství lesů, rybníků. Jak jinak to nazvat než „přírodní lázně“. Jedinečné prostředí k duševní i fyzické relaxaci.

 

Roman Khaur byl prezidentem klubu od vzniku v  2/1996 do 2005, na přípravě projektu pracoval od r. 1993.