Maršál na kanadském hřišti?

Datum: 08. 01. 2012

maršál a jeho žák

Mistryně klubu 2005 si na podzim odskočila do Kanady, posílá několik fotografií z tamějšího prostředí a dále poskytla pro GC Nová Bystřice rozhovor:

GC: .....do Kanady, právě v době termínu mistrovství klubu?

Do Kanady jsme vyráželi hlavně za poznáváním, divočinou, stopami indián- ských mokasín. Cestu po Kanadě jsme mohli podniknout na vlastní pěst se skupinou přátel, jelikož jeden z členů výpravy v Kanadě žil. Naše cesta začínala a končila ve Vancouveru, projeli jsme přes Okanagan Lake k národním parkům ve Skalistých horách (Banff, Yoho, Jasper), zastavili jsme se v Jasperu, Whistleru, kde jsme si na golf vyčlenili jeden den na legendárním Nicklaus North Golf Course ve Whistleru, Britské Kolumbii, a při zpáteční cestě jsme pár dní pobyli na Vancouver Islandu.
Byl to obrovský zážitek, na který nikdo z nás jen tak nezapomene. 

GC: Na českých hřištích se můžeme setkat se sysly a jinými hraboši, občas proběhnou zajíci, had se proplazí, někdy proběhne vysoká a ani prasata nenechávají hřiště bez povšimnutí, nejběžnějším zvířetem na českých hřištích je pak pes. Ale medvědi?

Medvědi nevědí, že golfisti nemaj zbraně, až z jara procitnou, počíhají si u greenu na ně..“ Ivan Mládek asi netušil, v jakých variacích se jeho píseň bude pobrukovat po světě a jak je přiléhavá na poměry kanadských golfových hřišť.    

GC: Setkat se na odpališti s medvědem není dobrý předpoklad pro klidný odpal, ne?

A co teprve u jamky! Místní ostřílené golfové hráče nevyvede z míry přítomnost medvědů na hřišti do té doby, než se bručoun začne sápat po svačině v bagu. To pak telefonují do klubovny o pomoc, která se jim dostane po příjezdu místních greenkeeprů, kteří vehementně troubí na trubky a prohání chlupáče v golfovém vozíku. Naštěstí to nebylo naopak.

GC: Ze snímků by se dalo usoudit, že kanadští medvědi zastupují roli maršála.

S takovým maršálem si není radno zahrávat. Medvěd se sice tvářil, že ho vůbec nezajímáme, hru ovšem po očku sledoval. Měli jsme velký respekt.
Každá špatně odehraná rána, putt navíc, to by ho mohlo pěkně naštvat a těžko odhadnout, co by znepokojivé mručení následovalo. Shodli jsme se, že se nám při puttování jen pár metrů od místního "maršála" třásla kolena, a že je to přesně ta situace, kdy člověk naprosto nesmyslně pokouší přírodu.

GC: Jak se dá vyrovnat s koncentrací na odpal při vědomí, že medvěd je nablízku?

Na jedné jamce si medvěd štrádoval přímo u greenu, u kterého se mu místní porost líbil natolik, že se mu od něj nechtělo vůbec vzdálit. Stáli jsme na odpališti a upřímně si nebyli jisti, co s ním.
V zádech jsme měli už netrpělivý flight, tak jsme se rozhodli to prubnout. Jak si myslíte, že to dopadlo? Míček mu nechtěně přistál za zadkem a všichni jen s napětím sledovali, co bude následovat. Otočil se na nás s vyčítavým pohledem a .... máme to štěstí, že vám tu dnes můžeme vyprávět o svých zážitcích.

GC: Pohyb medvědů po hřišti je zárukou trvalého zakotvení zážitku v paměti, .........

........ale také vytváří situace, které vedly k zopakování si základního pravidla, že míč se hraje jak leží a co může být pohyblivou překážkou.
Jestliže se traduje, že šlápnutí do exkrementu přináší štěstí, tak umístění míčku do této medvědí výzvy by muselo nutně přinést titul v Masters. Umíte si představit hrát v tomto případě míček jak leží?