poslední turnaj 2012 - Pohár Viléma Slavaty - 1. ročník

Datum: 28. 10. 2012

Golf byl v roce 1457 oficiálně zakázán výnosem skotského parlamentu, což byla také první doložená písemná zmínka o hře zvané golf. Veškeré restrikce se minuly účinkem a zákaz byl po 40 letech zrušen.

V průběhu 16. a 17. století hra stále nabý- vala na větší a větší popularitě, a rozši- řovala se z původního východního pobřeží (okolí St. Andrews, Edinburghu) stále dál.

Díky veliké oblibě golfu i v královské rodině a u šlechty všeobecně se golf brzy rozšířil po celém Skotsku a následně i do Anglie.

První novodobé sportovní hry nesoucí označení „olympijské“, byly Anglické olympijské hry (1604), které podporoval i velký příznivec a propagátor sportu, král Jakub I.

Jeho dcera, Alžběta Stuartovna byla manželkou Fridricha Falckého, a pro české protestantské stavy představovala příslib anglické pomoci, kterou ovšem Jakub I. svému zeti v dostatečné míře neposkytl.

S Alžbětou Stuartovnou tak přišly do Českého království první naděje na rozšíření golfu i do naší kotliny. Bohužel  porážkou Protestantské unie od armád Katolické ligy a Svaté říše římské 8.11.1620 u Bílé hory skončily snahy o přenesení golfu do Českých zemí již na počátku 17. století.

Fridrich Falcký s Alžbětou a dětmi odjel ze země. Jeho nejmladší syn, Rupert Falcký se později stal prvním guvernérem společnosti spravující podstatnou část území dnešní Kanady.  A tak se golf probil do Čech opět až s anglickým vlivem a po téměř 300 letech, až s končící vládou Habsburků.

Na počest prvního pokusu prosadit golf do Českých zemí vítězstvím stavů a Protestantské unie,  byla svedena golfová bitva mezi týmy České Kanady a Bílé hory týden před výročím bitvy (7.11.), přenesená přímo na rakouské bitevní pole v Bejdově. 

V 1. ročníku Poháru Viléma Slavaty vyhrál tým Bílé hory 27. října 2012. Po debaklu v první části bitvy (fourball a foursome),   přišla druhého dne do  štábu soupeře (hotel Arkáda)  dvojice vyjednavačů rozprášeného týmu České Kanady s bílou vlajkou na sedmičce holi. 

Pokorně odevzdali Pohár Viléma Slavaty do rukou vítězného týmu včetně 12Y Canadien club whisky, kozí sýr z farmy Penikov a na souboj muže proti muži (singly) již v zasněženém bitevním poli nedošlo.

 

Podzimní atmosféra, detaily z předaného poháru, také snímky (zapůjčené) z připomínky bitvy na Bílé hoře, vyjednávací dvojice a vítězný tým, vše je zachyceno ve fotogalerii.