1. ročník - 2013

 

Víkend plný velkých turnajů

Presidents Cup (bitva výběru USA proti zbytku světa bez hráčů Evropy) se hrál v 10. ročníku. Z dosavadních devíti klání zvítězili amíci v osmi, jednou skončil souboj nerozhodně a jednou slavil mezinárodní tým.

Seve Trophy je kontinentální turnaj, kde na jedné straně hrají hráči z Velké Británie a Irska proti zbytku Evropy již v 8. Ročníku. Evropa zatím vyhrála pouze v jednom případě.   

Slavata Cup je souboj Česká Kanada versus Nová Amerika. Hrál se v letošním roce v prvním ročníku a Amerika si v domácím prostředí zapsala do kroniky budoucích soubojů první bod.

Na rozdíl od prestižních sportovních turnajů Presidents Cup a Seve Trophy se hrál turnaj Česká Kanada verus Nová Amerika (Slavata Cup) pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje, Mgr. Jiřího Zimoly a k připomenutí prvních snah o prosazení golfu do České kotliny již počátkem 17. století kdy s Alžbětou Stuartovnou, manželkou Fridricha Falckého a dcerou krále Jakuba I. Stuarta, přišly do Českého království první naděje na rozšíření golfu i do naší kotliny.

Bohužel  porážkou Protestantské unie od armád Katolické ligy a Svaté říše římské 8.11.1620  u Bílé hory skončily snahy o přenesení golfu do Českých zemí již na počátku 17. století. Důsledkem Bílé hory se golf probil do Českých zemí opět až s anglickým vlivem, po téměř 300 letech,  s končící vládou Habsburků.

Na počest tohoto prvního pokusu o prosazení golfu do českého království na pozadí územního vlivu připravil Golf club Nová Bystřice,  významný průkopník golfu v ČR (v roce 1999 první veřejné golfové hřiště v českém prostředí a princip „pay and play“), společně s Agenturou Česká Kanada tento první turnaj.  

Putovní pohár z keramičky AOK Maříž zůstal na Nové Americe. Všichni účastníci obdrželi pamětní plakety a odznak České Kanady.

Tým České Kanady hrál pod vedením kapitána Jozefa Chovance, hlavním rozhodčím turnaje byl Bolek Bobčík, jeden z pěti rozhodčí s mezinárodní akreditací a dále Hanuš Tomáš, Fiala Jiří, Fürst Daniel, Chroust Jiří, Jenšík Ondřej, Karel Jan, Kočica Pavel, Kopačka Pavel, Linek Vladimír, Lorenc Marek, Matějka Ctirad, Mátl Ladislav, Matoušek Jiří, Míšek Petr, Pokorný Michal a  akademickou oblast zastupoval prof. Jaromír Veber.

více napoví fotodokumentace: